Neutral Internet eXchange
Neutrálna výmena dát, kvalitná a rýchla infraštruktúra, efektívna komunikácia, to je projekt NIX.SK

AKTUALITY

01.07.2020

Združenie NIX.CZ predstavilo nový cenník, ceny za prípojky klesli o pätinu

Na júnovom stretnutí členov združenia NIX.CZ predstavil Ondřej Filip, predseda predstavenstva českého neutrálneho peeringového uzla, nový cenník. Zmeny, ktoré platia od začiatku júla, sa týkajú mesačných poplatkov za využívanie 10GE, 40GE a 100GE prípojok. V prvom prípade je nová cena mesačného pripojenie 10 tisíc korún (doteraz 12 500 korún). Záujemcovia o 40GE pripojení budú aktuálne platiť 30 tisíc korún mesačne (doteraz 37 500 korún) a v prípade 100GE prípojok klesla cena na 38 tisíc korún (z doterajších 48 500 korún).

"V prípade rýchlostí 10GE a 40GE dochádza k zníženiu cien o 20 percent, u 100GE prípojok sme sa rozhodli zlacniť o 22 percent. Takto významné zníženie cien nám umožnil rast počtu prípojok v poslednom roku. Tento rast výrazne podporila akcia, ktorá mala pomôcť sieťam v mimoriadnom stave. Rád by som našim členom a zákazníkom poďakoval za túto aktivitu, ktorá nás veľmi milo prekvapila a potešila, "uviedol predseda predstavenstva Ondřej Filip.

"V priebehu krízy sme registrovali zvýšený záujem o navýšenie kapacít pripojených sietí. Veľká časť populácie pracovala v čase mimoriadneho stavu z domu, čo generovalo veľký nápor na sieti našich členov a zákazníkov. Preto sme prišli s ponukou pomoci, a to v podobe bezplatného navýšenie kapacít po dobu dvoch mesiacov. Počas tejto akcie došlo k nárastu kapacít o 1,3 Tb, "dopĺňa Adam Golecký, riaditeľ združenia NIX.CZ.

Novo tiež dochádza k vyhláseniu cenníku v eurách, a to preto, aby najmä zahraničné spoločnosti mohli lepšie plánovať a nemuseli zohľadňovať prípadnú zmenu výmenného kurzu. Poplatky za prípojky 10GE budú za 400 EURO mesačne, u 40GE sa bude jednať o 1 150 EURO mesačne a 100GE prípojka bude stáť 1 500 EURO mesačne.

Cenník slovenského uzla NIX.SK zohľadňujúci prípojky výhradne do bratislavského uzla, zostáva rovnaký. Pre pripojenie súčasne do Česka aj na Slovensko budú platiť vyššie spomínané ceny, teda ako pre NIX.CZ.