Neutral Internet eXchange
Neutrálna výmena dát, kvalitná a rýchla infraštruktúra, efektívna komunikácia, to je projekt NIX.SK

AKTUALITY

23.11.2022

The Peering Days International Conference registration has opened.

Správci sítí, provozovatelé peeringových uzlů nebo zástupci majitelů datacenter z celého světa se již mohou registrovat na tradiční, v pořadí již 10., konferenci Peering Days. Ta se uskuteční příští rok v březnu (28. až 30. 3.) v bulharské Sofii. Tuto již tradiční akci, na kter ou každý rok přijedou stovky účastníků, připravují opět zástupci peeringových uzlů z Česka (CZ.NIC), Maďarska (BIX) a Rakouska (VIX), lokálním hostitelem je tentokrát bulharský BIX.BG.

"Deset let. To už je tradice. Když jsme na pražském Letišti Václava Havla pořádali první konferenci Peering Days, určitě málokoho z nás napadlo, kde za deset let tato akce bude. Dovolím si tvrdit, že jsme společně s kolegy z Rakouska a Maďarska postupně vybudovali konferenci, která je vyhledávaným setkáním pro síťové odborníky z celého světa. I když žijeme v době, kdy se stále více uplatňuje on-line komunikace, jsou podle mě osobní setkání stále nenahraditelná. Jsem přesvědčený, že to tak vidí i kolegové, a že se tedy na desátých Peering Days opět sejdeme ve velkém počtu,“ uvedl Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ.

19.10.2022

Save the Date: Jubilejní 10. konference Peering Days bude příští rok v bulharské Sofii

Tradiční mezinárodní konference síťových specialistů – Peering Days – se příští rok uskuteční v bulharské Sofii, a to od 28. do 30. března. Na akci jsou opět zváni správci sítí a provozovatelé peeringových center a datacenter nejen z Evropy, ale z celého světa. Populární setkání síťových specialistů pořádají opět, a to už po desáté, zástupci středoevropských peeringových uzlů z Česka (NIX.CZ), Maďarska (BIX) a Rakouska (VIX). Lokálním hostitelem bude tentokrát bulharský propojovací uzel BIX.BG.

Konference Peering Days nabídla v minulosti celou řadu zajímavých přednášek a workshopů. Archivy prezentací z jednotlivých ročníků jsou k dispozici na webové adrese www.peeringdays.eu.

06.06.2022

Vyšel nový newsletter NIX.CZ

Červnové vydání newsletteru přináší informaci o jmenování Ondřeje Filipa, předsedy představenstva sdružení, jedním ze čtrnácti důvěryhodných zástupců celosvětové internetové komunity (Trusted Community Representatives), kteří mají klíče k trezoru, v němž jsou uloženy přístupové údaje k takzvanému „hardware security module“. Jeho iniciace je nezbytná k celému procesu podepisování kořenové zóny. Následující zpráva je spojená s navázáním spolupráce s Žilinskou univerzitou, kde učí studenty aplikované síťové technologie. Dále zmiňujeme vybudování nového přípojného bodu v Bratislavě a připomínáme, že 20. a 21. června se v Brně uskuteční CSNOG 2022, tedy setkání nejen českých s slovenských správců sítí.

08.02.2022

Konferenciu Peering Days budú v apríli hostiť Atény. Organizátori otvorili registráciu

Sieťoví špecialisti z celého sveta sa tento rok, už deviatykrát stretnú na tradičnej konferencii Peering Days. Tá sa uskutoční od 26. do 28. apríla a hostiť ju budú grécke Atény. Organizátori akcie, ktorými sú zástupcovia peeringových uzlov NIX.CZ (Česko), VIX.at (Rakúsko) a BIX.hu (Maďarsko), zverejnili webové stránky, kde sa môžu záujemcovia o toto tradičné stretnutie prevádzkovateľov peeringových centier, datacentier a správcov sietí prihlásiť .

„Konferencia Peering Days ponúkne opäť množstvo zaujímavých prednášok, workshopy alebo priestor pre bilaterálne jednania. Rád by som poďakoval partnerom akcie, ktorí nás podporia aj tento rok a umožnia tak, aby sa konferencia opäť konala v tej podobe, na ktorú sme zvyknutí z minulých rokov. Teším sa na to, že sa opäť stretneme osobne a podelíme sa o nové skúsenosti z našej brandže,“ uviedol za organizátorov konferencie Peering Days Adam Golecký, riaditeľ združenia NIX.CZ.

02.02.2022

NIX.CZ v spolupráci s VNETom robia slovenský internet spoľahlivým, pribudne nový internetový uzol pre gigantov ako Google, Meta či Amazon

Spoločnosť VNET predstavila projekt, vďaka ktorému spoločne so združením NIX.CZ zvyšuje spoľahlivosť prepojenia a výmenu dať súčasného peeringového uzla. V rámci partnerstva oboch spoločností vznikol nový aktívny bod, v ktorom je možné sa priamo prepojiť, okrem iných, aj s najväčšími gigantami, akými sú Amazon, Meta (Facebook), Google, Akamai či CloudFlare. Slovenskí užívatelia tak rovnako iste ocenia nižšiu latenciu a spoľahlivosť pri pristupovaní k vzdialenému obsahu.

„Som nesmierne hrdý, že sa nám podarilo spolu so združením NIX.CZ sprevádzkovať nový aktívny uzol slovenského internetu NIX.SK práve v našom dátovom centre Digitalis. Peeringový internetový uzol prepájajúci rôzne siete je v dnešnej dobe považovaný bez pochybností za kritickú infraštruktúru, ktorá vzhľadom na dôležitosť stability, bezpečnosti a kvality pripojenia, musí byť chránená pred zlyhaním všetkými prostriedkami.“ povedal CTO VNET-u Vojtech Németh.

„Pre internetový ekosystém je vždy dobré, keď ponúka možnosť voľby. Preto sme radi, že môžeme spolupracovať so spoločnosťou VNET a rozšíriť našu ponuku na Slovensku o ďalšiu možnosť pripojenia, ktorú ponúka toto dátové centrum,“ uviedol Adam Golecký, riaditeľ združenia NIX.CZ, ktoré v slovenskej metropole prevádzkuje projekt NIX.SK. „V minulom roku došlo v NIX.SK k výmene sieťových technológií, čo výrazne uľahčilo vybudovanie nového aktívneho prípojného bodu.“

Tradičné internetové uzly, na ktorých prebieha výmena dát medzi lokálnymi poskytovateľmi nie sú z hľadiska topológie siete ničím výnimočným. O to dôležitejšie je posunúť úroveň kvality a spoľahlivosť kritickej infraštruktúry o pár stupňov vyššie a urobiť ju tak atraktívnu, priamo dostupnú a otvorenú aj pre tých najväčších hráčov dnešného digitálneho priestoru.

„Nová aktívna lokalita na „druhej strane Bratislavy“, oddelená riekou Dunaj, zabezpečí lokálnu geografickú redundanciu a tým pádom stabilitu slovenského internetu. Na rozdiel od tradičného uzla, ktorý je prevádzkovaný len v jednej lokalite, sa tu na dátovej výmene nepodieľajú len lokálni poskytovatelia internetových služieb, ale priamo pripájame aj čoraz dôležitejších poskytovateľov globálneho obsahu.“ dodal Németh.

O spoločnosti VNET a.s.

VNET už takmer 20 rokov poskytuje komplexné telekomunikačné riešenia od garantovaného internetového pripojenia, cez cloudové služby, serverless computing, kybernetickú bezpečnosť, systémovú integráciu, hlasové riešenia VoIP až po služby na doma. Disponuje vlastnou optickou sieťou a poskytuje špičkový technologický priestor pre klientske zariadenia v 3 dátových centrách. Silnou stránkou VNET-u je individuálny proaktívny prístup, technická podpora 24/365 a silný tím ľudí nadšených pre informačné technológie.

O združení NIX.SK, z. s. p.o

NIX.CZ už viac ako 25 rokov združuje českých a zahraničných poskytovateľov internetových služieb za účelom vzájomného prepojenia ich sietí. Český neutrálny peeringový uzol poskytuje svoje služby okrem siedmich pražských lokalít aj vo Viedni a v Bratislave, v slovenskej metropole sa jedná o vlastný peeringový uzol NIX.SK prevádzkovaný teraz už v troch lokalitách.